2015 AMP Communications Contest Winners

 

At a special reunion and awards lunch in April 2015, 12 AMP members were awarded first place in varying categories of our annual Communications Contest. These individuals are now competing in the National Federation of Press Women Communications Contest if they are NFPW members. We are pleased to see that our members continually benefit from this contest because of the exposure, accolades, opportunities, and feedback from the judges. This year, we had 49 submissions from 23 different individuals in Writing, Radio and Television, and PR Materials categories. Check out the winners:

   

  • Elaine Hobson Miller

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about home interior or landscape)

    • 1st Place in the Writing Division for Personality Profile Article that is more than 500 words

   

  • Nancy Dorman-Hickson

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about agriculture, agribusiness, or aquaculture

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about education

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about business

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about green or environmental issues

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about social issues

    • 1st Place in the Writing Division for a Feature Story in a magazine, newsletter or non-newspaper print publication

    • 1st Place in the Writing Division for a News Story in a magazine, newsletter or non-newspaper print publication

    • 1st Place (with co-entrants Jennifer Walker-Journey and Jane Ehrhardt) in the Public Relations Materials-Print Publications for a magazine

   

  • Mary Eloise Leake

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about arts or entertainment

    • 2nd Place in the Writing Division for Specialty Article about arts or entertainment

    

  • Jeff Hansen

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about science or technology

   

  • Jane Henry

    • 1st Place in the Writing Division for Specialty Article about history

    • 2nd Place in the Writing Division for a Feature Story in a magazine, newsletter or non-newspaper print publication

   

  • Donna Francavilla

    • 1st Place in the Radio and Television Division for an On the Scene Report as television news, a feature, or sports story

    • 1st Place in the Radio and Television Division for a Prepared Report as radio news, a feature, or sports story

    • 1st Place in the Radio and Television Division for a Prepared Report as television news, a feature, or sports story

    • 3rd Place in the Writing Division for Enterprise Reporting

   

  • Meredith Cummings

    • 1st Place in the Web and Social Media Division for a Personal Blog

    • 2nd Place in the Writing Division for Personality Profile Article that is more than 500 words

    • 3rd Place in the Writing Division for Personality Profile Article that is more than 500 words

    • 3rd Place in the Writing Division for a Feature Story in a magazine, newsletter or non-newspaper print publication

    

  • Mary Wimberley

    • 1st Place in the Writing Division for a Feature Story for an online publication

    • 2nd Place in the Writing Division for a Feature Story for an online publication

    • 3rd Place in the Writing Division for a Feature Story for an online publication

    • Honorable Mention in the Writing Division for a feature Story in a magazine, newsletter or non-newspaper print publication

   

  • Carol Evans

    • 1st Place (with co-entrants David K. Evans, Hilary Moreno, and Lori Chandler Pruitt)  in the Editing and Page Design-Print Division for a Publication Regularly Edited by Entrant

    

  • Carolanne Roberts

    • 1st Place in the Public Relations Materials-Print Publications for a Brochure for a nonprofit, governmental or educational purpose

    • 2nd Place in the Public Relations Materials-Print Publications for a Magazine

    

  • Tina Tidmore

    • 2nd Place in the Marketing Program or Campaign Division for a New or Existing Service or Product

    • 2nd Place in the Public Relations Materials-Print Publications for Direct Mail Marketing

    • 2nd Place in the Public Relations Materials-Print Publications for a Brochure for a nonprofit, governmental or educational purpose

    • 3rd Place in the Public Relations Materials-Print Publications for a Brochure for a nonprofit, governmental or educational purpose

    • Honorable Mention in the Public Relations Materials-Print Publications for a Newsletter for a nonprofit, governmental or educational purpose

     

  • Chanda Temple

    • 1st Place (with co-entrants Marti Duncan and Lisa Smith) in the Marketing Program or Campaign Division for a New or Existing Service or Product

    

  • Joy Sandlin

    • 1st Place in the Web and Social Media Division for a Website Edited or Managed by Entrant for a corporation or for-profit company.

    

  • Johnny Stevens

  • 1t Place (with co-entrant William Rowan) in the Collegiate/Education Faculty Advisory Division for a Student Publication, Station or Website

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon